mamihlapinatapai - Yàmanade keeles tähendab see - "vaatama teineteisele otsa, lootes, et teine teeb ettepaneku midagi teha, mida mõlemad pooled ihkavad, aga ei söenda teha"
James Sage (2010 roadtrip) - " trip is not about the destination, it is about the journey."
"James Holman (1786-1857), the blind traveller - I see things better with my feet."
"From Santiago AriaS - If life gives you lemons, make LEMONADE
Mark Twains words: Sorrow can take care of itself, but to get true benefit of joy, you must share it :)
Jimi Hendrix said: "When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace"
Meelis Anvelt: Õnn pole rahas, vaid inimestes, kellega seda kulutada :)

Wednesday, December 26, 2012

Põhja-Tai

Oma reisidel kuulsin nii mõnegi rändaja käest Põhja-Tai inimeste suurest lahkusest ja sõbralikusest. Eelmine kord kui ma Tais käisin jäi mulle pisut teine mulje tai inimestest ja lootsin väga, et jutud põhja-tailastest peavad paika.

Peale väikest paadisõitu üle jõe olimegi hopsti Tais. Asusime teele Chiang-Rai poole. Esimene asi, mida ma tähele panin oli see, et auto spidomeeter kiskus sinna 80 kanti. See andis põhjust ärevuseks ja otsisin kohta kust kinni hoida. Laos kiirus üle 50 eriti ei kipu, nii et 80 tundus väga väga kiire. Tegelikult oli tee hea ja kartmiseks polnud põhjust. Teine asi, mis mu tähelepanu köitis oli see, et kui Laos võib kohata põldude peal palju töökaid inimesi sirbiga vehkidemas, siis Tais sõidavad ringi kombainid. Wow, milline kiirus ja tööjõu kokkuhoid. Vietnamlased väitsid et nemad on nr 1 riisi ekspordis, kuid ma just vaatasin järele ja 2010 aasta seisuga oli selleks ikka Tai ja ma saan aru, et ka miks. Tais on kombainid :)

Enne kui me Chiang Raisse jõuame tuleb mul ära mainida väike fakt, et ka kõige ootamatumas kohas võib kohata eestlasi. Nii juhtuski, et Luang Namta pisikese bussi peal, mis liikus Tai poole istus järsku kolm eestlast :) Tõnu ja Maili, umbes nii nagu Tõnu ja Aili :) (nagu mu õde ja õemees) Nad olid 3 nädalasel tripil ja viimased päevad olid käsil. Maili oli väga vapper bussis, kuna ühel lapsel läks süda pahaks ja osa sellest lendas ka Maili peale. Eestlasliku stoilise rahuga pühkis ta end puhtaks ja ei teinud teist nägugi. Laos on see suht normaalne kuidagi, et lastel läheb bussis süda pahaks. See polnud ka minule esimene kord seda näha.

CHIANG RAI - tadaaaa! Tulime bussist maha ja kohe esimese küsimise peale tahtis üks kohalik meid kusagile sõidutama hakata ja mingit kohta näitama. Me olime esialgu ettevaatlikud selle väga sõbraliku pakkumise suhtes. Otsustasime ise veidi ikka ringi vaadata ja peagi olimegi ühes kohas nimega Bamboo House. Me olime sattunud väga väga õigesse kohta. Bamboo House'i pidas Bamboo ehk Pai ja Yut. Mõlemad kohalikud Chiang Raist pärist ja rohkem sõbralikke ja avatumaid inimesi on väga raske leida. Me olime sellest kohast ja neist nii sisse võetud, et jäime sinna vast nii 10 päevaks.

Pai on 36 aastane ja ta on pidanud igasugu ameteid. Selle koha ta võttis üles, sest üks sõber palus abi ja ta ütles, et aitab, ning aitaski. Tegi 4 hoonet ilusti korda oma käe järgi ning nüüd on see üks eelistatumaid kohti seljakoti meestele Chiang Rais. Pail on ka suur pere, nii 8 last. Ta on noorim. Ta õde peab SPAd ning ka tema ise töötas kunagi seal. Nüüd aga on ta siin ja peab seda kohta 


koos Yutiga. Yut on 49 aastane mees. Tal on ka endal üks motell koos 40 toaga, kuid see on rohkem nagu kohalikele mõeldud ja turiste sinna väga palju ei eksi. Yut on väga heas vormis, ta mängib iga päev tennist. Päevasel ajal vaatab ta oma motelli järele ja õhtuti talle meeldib koos sõpradega napsu võtta. Yut rääkis mulle iga päev, et see koht ei ole sugugu mõeldud raha tegemiseks vaid selleks, et leida uusi sõpru. Don't want money, want many friends. Ja nii ongi, et tal on väga palju sõpru ja ta on väga õnnelik mees. Mulle meeldis väga tema elufilosoofia. Tal on natuke raha ja ta hea meelega jagab seda teistega ning leiab palju häid sõpru läbi selle. Palju õhtuid me veetsime koos. Neil oli seal väike köök, mida kõik võisid vabalt oma nägemise järgi kasutada. Pai ehk Bamboo tegi meile mitmeid kordi süüa ja tema toidud olid tõesti fantastiliselt head. Tema spetsialiteet oli mitte KFC vaid BFC Bamboo Fried Chicken. 

 see on kuumpoti supp, mida sai osta turult - 2 eurot. 
mitte nii hea kui bfc aga hea sellegipoolest

Ma ei mäleta tõesti, millal ma nii head kana olin saanud. Yutil oli palju igasuguseid pudeleid ning ta rõõmuga valas kõigile midagi juua. Ta villis ka ise oma kraami pisut, umbes nii nagu meiegi viina  nt murakamarjadega. Temal oli murakamarjade asemel hiina ja tai maitsetaimed, mis andsid joogile mõnusa maitse, midagi jägermeisteri sarnast. Nii me siis nautisime head sööki ja head jooki peaaegu igal õhtul. Tihti läks jutt ka sellele, et Tais on väga hea elada. Yuti argument oli, et siin on ju hea ja soe kogu aeg. Ei sure ära. Isegi kui pole pennigi raha võib lihtsalt minna ja võtta banaani puu pealt või mango või mille iganes ning saab süüa. Öösel pole külm, nii et kui pole kusagil magada, siis võib magada puu all, ei juhtu midagi. Nii et elu on lihtne ja mõnus ja muretu.

Teine asi, mis mind pisut hämmastas oli nende avameelsus kõige suhtes, sealhulgas ka seksi suhtes. Tulles Vietnamist ja Laost, kus isegi põlvede ja õlgade paljastamine ei ole hea tabu, siis Tais on asjad täiesti teistmoodi. Pai tegi kogu aeg nalja selle üle kui väike on Yutil ja et ta on juba 49, täiesti kasutu. Ei tööta enam korralikult. Pai proovis Yuti hoida mitte liiga palju joomast, sest siis on kindel, et ta ei saa jälle hakkama. Ja Yut ise ka naeris temaga koos ja viskas nalja tema üle. Väga eluterve suhtumine.

sellised olid nad kogu aeg - vabad ja rõõmsameelsed

Chiang Rai ei ole väga suur linn, kuid siin on kõik vajalik olemas. Igal päeval me käisime turul. Esimestel päevadel näitas meile Pai, kust ja mida me kusagilt ostame saame. Edasi saime juba ise hakkama. Turul on asjad tõesti väga odavad, nt 2 portsu sooja riisi, suur kotitäis salatit, kott tomateid ning nt 400 gr kana, maksab kokku ehk 1 euro. Ehk isegi mitte seda. Toit on tegelikult Tais odav, kui seda õigest kohast osta.

Igal laupäeval toimub walking street, et suur turutänav. Tänav on väga pikk ning sealt võib leida igasugust kraami. Loomulikult ei puudu ka söök ja elav muusika. Käisime jalutamas siis mööda seda tänavat ja avastasime, et kohalikel on laupäeva puhul lausa eriline programm. Nimelt võtavad kõik kes tahavad suure platsi peal ringi ning tantsivad koos spetsiaalsete sammudega muusika taktis. Võtsime ka osa, samme me ei teadnud, aga keksida oli tore. Lugusid on palju ja sammud olid minu meelest kõigil erinevad. Eks nad mängivad igal nädal samu lugusid ja kõik teavad neid ja teavad ka samme. See oli nagu rahvatants muistel aal :)

Linna keskel on ka üks suur kell, mis püstitati kuninga sünnipäeva puhul tema auks. Iga päev kella 7 ajal lähevad seal aga tuled põlema ning tõimub valgussõu muusikaga. 

tai kuningale pühendatud kell 

Chiang Rai ja seal ümbruses on palju asju mida vaadata ja teha. Kõige kuulsam on vast Valge  Loss ehk White Castle. Ma polnud sellest tegelikult midagi kuulnud, nii et kui ma oma silmad seda nägid, siis pidin ütlema WOW


Selle lossi on teinud üks mees nimega Chalermchai Kositpipat ning see võttis tal aega üle 10 aasta. See loss on tegelikult tempel ning minnes sinna templi poole, võib märgata erinevaid lugusid ja aspekte. Enne kui astuda sillale, mis viib taeva poole, tuleb läbi minna põrgust


Kõik on viimase detailini väga peenelt viimistletud ning paneb suud ahhetama



Astusime ka templisse sisse. Seest ei ole see väga suur. Peale kohustusliku Buddha kuju võib templi seintelt leida suurepäraseid maalinguid. Terve sein on kõik üks suur maal ja sealt võib leida nii George Bushi, kui Micheal Jacksoni koos Miki-Hiirega ja nii edasi. Üks suur segapudru ehk maailmapilt läbi kunstniku silmade.

See on üks tempel tõesti mille sarnast mujual maailmas ei ole.


Peale selle ilusa valge templi on külastajatel võimalik end värskendada ka kõige uhkemas WC, mida minu silmad kunagi näinud on. Ütleme nii, et kui Vietnamis ja Laos tuleb enamikes kohtades sõna otseses mõttes auku oma hädad teha, siis siin ... hoohohhoo


Peale templit käisime vaatamas ka üht suurimat juga, mis ei olnud sealt väga kaugel. 70m vaba langemist.

vägev

Laos saime Jamesilt ja Chrisilt väikse nõuande, et minge ja külastage Fu Chi Faad. Fu chii mis? Fu Chi Faaaa on üks koht, mida teavad vaid kohalikud. Turiste sinna ei satu, kui siis ehk ainult üks. Fu Chi Fa on paljude Tai turistide jaoks aga koht, mida tuleb kindlasti külasta. Fu chi Fa asub kõrgel mäe otsas, ehk tegelikult on see on üks tipp. See tipp asub aga kõrgel kõrgel ning paljud külastavad seda kohta, sest päikesetõus on sealt lihtsalt fantastiline.

Võtsime siis mootorratta ning asusime sinna poole teele. Sõit sinna võtab aega nii 4-5 tundi ning viimased tund või poolteist läheb tee vaid üles mäge. Tee peal jäävad väga maalilised vaated.


Me jõudsime kohale veidi hilja, nii öö hakul ja võtsime esimese ettejuhtuva ööbimiskoha. Ööbimine seal kandis on veidi kallim, nii 20 dollarit öö, aga vaade on selle eest miljoni dollari oma :) Egas midagi, seadsime oma äratuskella nii 5:30 peale, et siis päikesetõusuks kohal olla. Kell 5:30 oli väga pime ja külm. Töristasime siis vaikselt Fu Chi Fa poole. Parkimisplatsilt on vaja veel viimased 750 meetrit ise ronida. Asusime siis kõmpima, tee ei  olnud väga järsk. Esimest kuma oli juba näha ja viimaks me nägime seda tippu :


Kaameramehed juba platsis

Liikusime ka siis väikese nukikese tippu ja vaatasime maailma meie all. See oli mässinnud end uduloori läbi päikese rõõsa kuma. Maailm seisis paigal ja meie olime selle tipus:


Kogu seda kaunist vaatepilti ilmestasid veel väikesed kohalikud poisid, kes traditsioonilisel khmu hõimu puhkpillil muusikat kuuldavale tõid. 


See oli kindlasti üks mu elu ilusamaid päikesetõuse ja ma olen ju päikesetõusu ja loojangu fänn. Fantastiline koht, soovitan kindlasti külastada. Te ei kahetse seda.


Tagasi Chiang Rais peale seda külma hommikut otsustasime minna end leotama veidi kuumas allikaavees. Chiang Rai ümbruses on vähemalt 5 naturaalselt hot springsi. Vaatasin kaardi pealt ühe järele ning asusime teele. Tee peale jäi ka üks väike elevandiküla ning Ahyoon polnud veel selle elukaga sõitu teinud. Paljudes kohtades koheldakse elevante üsna halvasti ning neid kasutatakse ära turistide sõidutamiseks. Need siin paistsid olevat üsna rahul oma eluga. Üks väike elevant rokkis peaga üles alla kogu aeg, küsisime et miks nii. Mees vastas - DISKO! Otsustasime teha väikse tiiru ning oli päris ok. Elevandile andis mees süüa kogu aeg ja eks vandu ise ka pidevalt läks lisa otsima.


siin on näha, et me ei tea tegelt, millega elevant parasjagu tegeleb :)


Selle hot springi leidmisega oli tükk tegu. Lõpuks olime mingis väikeses külas ja üks naine ütles, et sõidke üle selle silla. Sild oli päris hirmus kuid sain elusalt üle. 


Seda hot springi, mida ma otsisin ei leidnud, aga leidsin teise. Võtsime endale privaatvanniga toa ja pange tähele! see maksis 2 dollarit. Minu meelest oli tuba väga hea suure vanniga. Sinna oleks mahtunud vabalt 5-6 inimest istuma, ehk isegi rohkem. Lasime vanni kuuma vett täis ja oli väga mõnus. Tahaks endale ka sellist suurt vanni.


Meie üks plaane oli minna massaaži kursustele. Chiang Mais on neid kursusi hästi palju, uurisime hindu ja vaatasime, et ää ei tea tegelt. Mis peamine, tuli välja, et Pai on ligi 5 aastat töötanud ka massöörina ning ta lubas meid veidi õpetada. Ta praktiseeris rohkem ravi massaaži. Ehk kui mingi koht valutab jubedalt, siis saab selle valu välja masseerida. Ahyoon praktiseeris minu peal. Mul õnnestus mingi lolli asjaga oma selg ära tõmmata ja siis ma oingi elav modell. Ütleme nii, et asi töötas. 2 päevaga olin jälle peaaegu tipp topp.


Chiang Rai lähistel elava ka üks huvitavamaid hõime nimega pikk-kael Karenid. Nad elavad muidu Birmas, kuid päris paljud on üle kolinud Taisse, et vabaneda Birma riigi poliitikast ja leida parem elukoht. Pikk-kael Kareni naised panevad üsna varakult juba oma kaela ümber metallist rõngad, et kaela pikemaks venitada. See teeb nad ilusamaks, vähemalt nende meeste arvates. Me läksime neid siis vaatama ja pean mainima, et tõesti, nad olid ilusad. Ma ei tea kuidas aga see, et rõngad ümber kaela on, muudab nende peakuju väga ilusaks ja nad olid tõesti väga nägusad, eriti nooremad naised. Ma ei tea kui ilusad nad on kui nad need rõngad ära võtavad, aga tõesti see toob positiivseid muutusi nende välimusele.

Karenid tegelesid usinalt kangasmasinatel ja koosid imekauneid salle. Rääkisime mõnega veidi pikemalt ka. See asi, mis neil kaelas on kaalub nii 7-8 kg ja on tegelikult ikka väga raske kanda. Ära seda ei võeta. Magatakse koos sellega, pestakse koos sellega jne :)

.


Kui Chiang Raist ülesse poole sõita nii 60km, siis jõuab väga kuulsasse kohta nimega kuldne kolmnurk. Meil juhtus teepeal ka väike intsident, nimelt rolleri kumm purunes. Õnneks on ka siin niipalju rollereid, et see polnud väga suur probleem. Üks kohalik peatas kinni, helistas kusagile oma moblaga ja varsti oli üks mees kohal, kes usinalt kohe asus asja kallale. Väga hea teenindus :) Varsti olimegi jälle teel ja kuldne kolmnurk ootas.



 See on koht kus kohtuvad Tai, Laos ja Birma. Koht on kurikuulus, sest siin kasvas kunagi suurem osa oopiumipõldudest. See tuli peamiselt Birma mägilasrahvaste kultuurist, kus oopiumi kasutasid vanad oma valude leevendamiseks. Hiljem muutus see populaarseks ka noorte seas ja levis siis üle maailma kulutulena
Käisin ka oopiumimuuseumis. Seal juhtusin ka lugema Akha (see on siin siis üks peamise hõime) legendi oopiumitaimest.

Kunagi ammu ammu elas üks kaunis tütarlaps. Ta oli nii kaunis ja populaarne, et tal oli väga palju austajaid. Nendest austajatest oli 7 meest, kes talle eriti meeldisid. Ühel päeval aga ootamatult palusid kõik 7 temalt samal päeval kätt. Tütarlaps ei tahtnud valida vaid üht ja valmistada kurbust kõigile teistele, nii et ta otsustas magada kõigi 7 mehega. Ta teadis, et see toob talle kindlasti surma, aga ta oli valmis seda ohvrit tooma. Kui ta ei kannatanud enam välja, sirutas ta käe surma poole ja surm tuli. Tema ainuke soov oli uuesti sündida ühe kauni lillena. Enne oma surmapäeva palus tütarlaps oma haua eest hoolt kanda, sest tema hauale kasvab üks ilus lill tema südamest. Ta ka hoiatas, et kes maitseb tema lille, selle saab osaks rõõm kuid ka raskus ja kurbus.

vot niiviisi siis


Enne ärasõitu Chiang Raist käisime ja külastasime koos Pai ja tema pere ning sõpradega tema koduküla Chiang Rai lähedal. Nagu ma mainisin on Pail suur pere ja suur pere vaja palju toitu, nii on Pai perel mitu suurt riisipõldu. Riisipõllule me nimelt läksimegi, et aidata riisi lõigata koos sirbiga. PÕllul juba töötas mitu tema pereliiget ning appi oli tulnud ka mitmeid sõpru. Sellist suurt tööd nagu ikka üksi ju väga raske ära teha. Sirpe päris kõigile ei jagunud, nii et me saime kordamööda kätt proovida. Riisi lõikamine või ma ei teagi, mis on see õige sõna on nagu iga teine töö. Vajab pisut harjutamist, et kätte saada optimaalne liigutus. Põhimõtteliselt sirbiga tõstetakse üles või tõmmatakse koomale üks kena kimp riisivõrseid ja siis kui õnnestub see ühe sirbi nõksuga läbi tõmmata. Siis panne kimp teiste kimpude juurde. Hiljem neist siis pekstakse riis välja. Seda osa ma ei näinud. Töö ei ole väga raske, aga samas terve päev otsa kuuma päikese käes küürutada ja lõigata - võtab läbi päris kõvasti.


Kokkuvõttes veetsime Chiang Rais väga meeldivalt aega ja kohtusime väga paljude toredate tai inimestega. Koht kuhu ma kindlasti tahaks veel kunagi tagasi minna. Enne edasi minekut tehti Ruby juustele veek 1-0. Damn!



No comments:

Post a Comment